Hiperbarična komora kao prirodan način borbe protiv nesanice
Da li se budite i okrećete tokom noći? Postajete sve više frustrirani kako se jutarnji alarm približava? Prema istraživanjima, između 33% i 42% odraslih tokom godine, iskusi insomniu – nesanicu, u dužem periodu od dan, dva. Ove brojke stalno rastu, što je delom uzrokovano povećanjem stresa, smanjenjem kretanja i neredovnim vežbanjem. Takođe je tu, stalno sedenje ispred kompjutera, previse vremena na društvenim mrežama i sve veće količine zadataka koje pokušavamo da obavimo u jednom danu. Ko je kriv što svako od nas pokušava da ugura 12 sati posla, u 8 sati vremena i oseća se preplavljeno, beskrajnom listom obaveza?
Nedostatak sna je itekako štetan za naše zdravlje i povezan je sa povećanom stopom demencije, epidemijom gojaznosti, kancerogenih bolesti i stanja ozbiljno narušenog mentalnog zdravlja.
Koliko Vi često dajete svom telu priliku da uspori i opusti se u pripremi za spavanje?
Prvi način, u pokušaju da se reši problem hronične neispavanosti, obično su tablete za spavanje. Međutim, vežbanje, promena načina ishrane i prirodni načini lečenja, pokazali su se kao mnogo bolja strategija u prevazilaženju ovoga problema.
Jedan od prirodnih načina rešavanja insomnie, koji dobija sve veću pažnju, proteklih nekoliko godina, je tretman u hiperbaričnoj komori.
Kako hiperbarična komora pomaže kod nesanice?
Za one koji pate od hronične nesanice – insomnie i poremećaja spavanja, hiperbarična komora može biti jedan od najpouzdanijih načina za prevazilaženje tog problema.
Dokazano je, sat vremena sna u hiperbaričnoj komori, menja do 3 sata dubokoga sna noću. Svi znamo da je duboki san je najvažnija faza spavanja, telo se tada najbolje regeneriše i odmara.
Neki od razloga za primenu komore u nadoknadi sna su:
- Pritisak koji stvara hiperbarična komora ubrzava dotok kiseonika do najudaljenijih organa i tkiva, direktno kroz krvnu plazmu. Takav način dopremanja kiseonika, omogućava telu da se mnogo brže i lakše opusti i reši stresa i nagomilanih toksina.
- Količina kiseonika koju telo prima u minuti u toku tretmana, dvostruko je veća od količine kiseonika kada normalno dišemo. Dodatna količina kiseonika podstiče organizam da se potpuno opusti i dovodi ga u fazu samoisceljenja.
Kvalitet spavanja pre i posle tretmana u hiperbaričnoj komori
Slika ispod pokazuje kvalitet spavanja jednog od naših klijenata, pre i posle korišćenja tretmana.
Par dodatnih saveta koji mogu pomoći da bolje spavate
Uređenje prostora za spavanje i stvaranje uslova za dobar noćni san su od velike pomoći. Ne potcenjujte male stvari. Osećaj koji imate kada uđete u svoju spavaću sobu ima ogroman uticaj. Koliko se dobro osećate kada uđete u čistu sobu, a zatim u krevet sveže, čiste, mirisne posteljine? Neverovatno zar ne! Takođe razmislite o osvetljenju, nameštaju, temperaturi, tehnologiji. Kako to utiče na to kako se osećate?
U više naučnih studija otkriveno je da, dugoročne zdravstvene probleme mogu izazvati saobraćajna buka, ili buka spolja, kada pokušavate da zaspite. Smanjenje buke i osvetljenja može poboljšati kvalitet vašeg sna i za 30%!
BONUS SAVET: pokušajte da svoju sobu učinite tamnom i tihom. Neka bude čisto, toplo(20 C), privlačno, da se osetite smireno i opušteno.
Saznajte više o hiperbaričnim komorama